AKCESORIA DO JOGI SZYBKO U CIEBIE W DOMU W 48 h

PROMOCJE DO - 10%

PROSTO I BEZPIECZNE: AKCEPTUJEMY SYSTEM PŁATNOŚCI PRZELEWY24

Pomoce i akcesoria do jogi - jak wybrać odpowiednie

JAKIE AKCESORIA DO JOGI WYBRAĆ?

Jakie pomoce i akcesoria do jogi wybrać? Chyba każdy początkujący jogin zadał sobie takie pytanie.

Wchodząc pierwszy raz na salę szkoły jogi, w której prowadzone są zajęcia metodą Iyengara, przede wszystkim można przeżyć niemały szok. Pomoce do jogi są nawet w ścianach – haki, na hakach zawieszone liny, pod ścianami sterty koców do jogi, wałków do jogi, drewnianych klocków. Gdzieś tam jeszcze pozostałe akcesoria do jogi. Ukryte, poskładane krzesła do jogi. W związku z tym początkującemu joginowi od razu pojawia się w głowie mnóstwo pytań: co tu się dzieje? co ja tu będę robić? czy ja stąd wyjdę o własnych siłach?

Jakie akcesoria do jogi wybrac w praktyce jogi

Dokładnie tak samo było ze mną. Pierwsze spotkanie z jogą Iyengara i zaskoczenie. Jak to ogarnąć, skąd ci wszyscy ludzie wiedzą kiedy, jak i jakich akcesoriów do jogi, żeby dobrze „wypaść”? Przy okazji nie robiąc sobie żadnej krzywdy.

Dlatego zanim zrozumiałam do czego służą pomoce i akcesoria do jogi i jak je wykorzystywać by moje ciało na tym skorzystało, minęło trochę matogodzin. I to jest najzupełniej normalne. A co najlepsze, z pewnością im więcej wiem, im więcej praktykuję systematycznie używając akcesoriów do jogi , tym więcej nowych rzeczy dowiaduję się i odkrywam, jak wspaniałą spuściznę zostawił nam B.K.S Iyengar. To Guruji zaczął stosować pomoce do jogi na taką skalę.

Zresztą wszystko przetestował na sobie, szukał wielu dróg i sposobów by udoskonalać swoją praktykę własną. Podczas gdy początkowo jako wsparcie służyły mu nawet kamienie leżące przy drodze (70 Glorious years of Yogācharya B.K.S. Iyengar). Dlatego joga wg jego metody jest dostępna i polecana wszystkim: młodym, starszym, sprawnym i tym mniej rozciągniętym i tym mocno pospinanym.

Ponadto pytanie jakie akcesoria do jogi mam wybrać do praktyki w domu – nie jest proste. Na zajęciach jogi wszystkie akcesoria leżą i czekają tylko na użycie. Praktykując w domu dobrze mieć chociaż te podstawowe akcesoria do jogi pod ręką.

Akcesoria do jogi wybierane w pozycjach stojących

W trakcie zajęć każdy uczeń jest w stanie wejść w asanę i odkrywać co dzieje się w jego ciele. Czasem, szczególnie na początku naszej jogowej drogi, ze względy na użycie odpowiednich akcesoriów do jogi możemy z pewnością trwać w pozycji bez narażania się na kontuzje. Warto zatem wybrać odpowiednie akcesoria do jogi, które zapewnią nam bezpieczną praktykę jogi.

Podstawowy zestaw akcesoriów do jogi dla początkującego to wałek do jogi , trzy koce, dwa drewniane klocki i pasek do jogi. Wnioskując po takim wyposażeniu, z pewnością jesteśmy przygotowani, więc stajemy na macie do jogi i rozpoczynamy zajęcia.

Joga Iyengara została tak pomyślana, że początkowo uczymy się przede wszystkim pozycji stojących, w których budujemy bazę dla całej naszej późniejszej praktyki. Znaczenie ma tutaj prawidłowe ustawienie ciała, wydłużenie kręgosłupa, utrzymywanie równowagi i stabilności w pozycji. W tym celu możemy podeprzeć się na klockach do jogikrześle do jogi czy nawet oprzeć o ścianę. Tak, tak, ściana też jest wykorzystywana jako pomoc do jogi nawet przez zaawansowanych joginów. Z pewnością nic tak nie zweryfikuje twoich odczuć co do ustawienia ciała w asanach stojących jak oparcie się plecami o ścianę choćby w Trikonansanie.

Reasumując im dłużej praktykujesz, tym z większym zaskoczeniem odkrywasz, jak duże znaczenie mają szczegóły. Chociażby takie jak nawet najmniej istotne akcesoria do jogi. Ułożenie nasad palców stopy na kostce, jeszcze bardziej dociśnięcie pięty lub zewnętrznej krawędzi stopy do ściany wywołują pracę w nieco innych rejonach naszego ciała. Ponadto polecenia nauczyciela by unieść wewnętrzne kolano czy skręcić udo do wewnątrz robią się niemalże bez naszego udziału.

Skłony w przód i siady a dobry wybór pomocy do jogi

Kolejną grupą asan, z którymi mierzy się początkujący jogin są siady i skłony. Tutaj jako akcesoria do jogi bezsprzecznie wykorzystujemy złożone koce, które podkładamy pod pośladki po to, by w łatwy sposób móc zapracować odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. To jeszcze bardziej wyciąga nas w górę. Ponadto w skłonach pomaga nam pochylać miednicę w przód. Jednocześnie zachowując  przy tym wyprostowane plecy.

Godny uwagi w tego typu akcesoriach do jogi będzie też pasek do jogi by w łatwy sposób przyciągać się w kierunku stopy bez zaokrąglania kręgosłupa i zapadania się w klatce piersiowej. (Bez wątpienia pasek do jogi oraz mata do jogi to pierwszorzędne akcesoria do jogi, nad którymi powinniśmy zastanawiać się przy wyborze). Czasem nauczyciel poleci wsunąć pod kolano zrolowany koc. Dzieje się tak, by mając ugiętą nogę jeszcze ułatwić sobie pochylenie się do przodu w skłonie.

Jogowe skłony to nie tylko siady ale też pozycje stojące. Tu niewątpliwie wśród akcesoriów do jogi warto wybrać drewniane klocki do jogi czy krzesło do jogi by zachowując wyprostowane plecy wydłużać kręgosłup. Z czasem przede wszystkim rozciągniemy go i rozluźnimy pospinane mięśnie pleców, pośladków i tyłów nóg.

Następnie przechodzimy do pracy z rejonem brzucha, bioder, pachwin i ud. Weźmy przy tym pod uwagę, że mięśnie czworogłowe ud są najsilniejszą grupą mięśniową w ciele człowieka. Co z resztą wie każdy, kto leżąc w Eka Pada Supta Virasanie ze zbyt niskim podparciem pod plecami starał się jakoś dotrwać do końca „bycia” w asanie. Z kolei ten sam czas „bycia” w asanie to niewątpliwie temat na osobny artykuł.

Jakie akcesoria do jogi wybrać dla pozycjach skręconych

W pozycjach skręconych przede wszystkim wykorzystujemy nabytą w skłonach umiejętność wydłużania kręgosłupa oraz pracy z miednicą (utrzymywanie jej ustawionej równo).

 Niewątpliwie użycie odpowiednio dobranych akcesoriów do jogi pozwoli nam coraz mocniej się skręcać. W związku z tym ustawiony za plecami klocek do jogi pomoże nam wykorzystać obydwie ręce, a co więcej zaangażować je do pogłębienia skrętu. 

Ponadto ten sam klocek do jogi włożony między kolana gdy siedzimy na krześle do jogi pozwala nam odpowiednio się skręcić. Taka pozycja z kolei uwzględnia odpowiednie utrzymanie pozycji bioder. 

Z pewnością do pogłębiania pracy w pozycjach skręconych siedzących i stojących możemy używać podstawowych akcesoriów do jogi. Są nimi w tym przypadku krzesła do jogi, ściany, liny lub pasek.

Wygięcia w tył - wybierz odpowiednie akcesoria do jogi

Po pozycjach skręconych przychodzi czas na wygięcia. W tym momencie prawie każdy początkujący widzi się w pięknym mostku (Urdhva Dhanurasana).

Jednak zanim przyjdzie nam zmierzyć się z tak mocnym wygięciem, lepiej skupić się na przygotowaniu poszczególnych części ciała.  Użycie w tym przypadku odpowiednich pomocy do jogi jest niezbędne. Wszystko po to, by na grupie zaawansowanej w przyszłości cieszyć się radością i spokojem. Ta asana z pewnością może nam dostarczyć takie emocje.

Zaczniemy od pracy z nadgarstkami, obszarem ramion i barków. Następnie wydłużanie pach, boków tułowia, otwieranie klatki piersiowej. Bezsprzecznie możemy to zrobić leżąc na odpowiednio ułożonych klockach do jogi. Przy tym zakładając pętlę podstawowej pozycji w akcesoriach do jogi – paska na nadgarstki lub łokcie.

Ponadto leżąc na wałku do jogi bądź poskładanych kocach. Wydaje się, że możliwości jest mnóstwo bo też zazwyczaj pracy do wykonania jest ogrom. To akcesoria do jogi, które wydaje się pełnią funkcję stabilizacji.

Następnie przechodzimy do pracy z rejonem brzucha, bioder, pachwin i ud. Weźmy przy tym pod uwagę, że mięśnie czworogłowe ud są najsilniejszą grupą mięśniową w ciele człowieka. Co z resztą wie każdy, kto leżąc w Eka Pada Supta Virasanie ze zbyt niskim podparciem pod plecami starał się jakoś dotrwać do końca „bycia” w asanie. Z kolei ten sam czas „bycia” w asanie to niewątpliwie temat na osobny artykuł.

Kiedyś na zajęciach dla początkujących usłyszałam od Nauczyciela słowa, które powtarzam moim uczniom: 

Twoja Eka Pada Supta Virasana dziś, jest Twoim mostkiem w przyszłości.

To m.in. z tego powodu sama kiedyś zadałam sobie pytanie zaopatrując swój kącik jogowy w domu – jakie pomoce i akcesoria do jogi mam wybrać?

Używaj tyle pomocy ile jest konieczne by będąc w niej móc rozluźnić się i zacząć pracować nad rozciąganiem ud, rozluźnieniem pachwin, mięśni biodrowo – lędźwiowych, etc.

Nie jest ważne czy leżysz na dwóch wałkach, stercie koców a pod pośladkami masz dwa chybotliwe klocki (wtedy najlepiej użyj jednego piankowego i jednego drewnianego) ważne, że idziesz w dobrym kierunku. Kiedy nie jesteś już początkującym, myślisz o przejściu do grupy ogólnej - zaczynasz przyglądać się bliżej asanom odwróconym. Także ta grupa staje się dostępna niemalże dla każdego, jeżeli dla uzyskania odpowiedniej pracy odpowiednio ułożysz koce, wałki, wykorzystasz krzesło do jogi, ścianę, a czasem pasek i klocek między dłonie.

Akcesoria do jogi w pozycjach relaksacyjnych - ważny wybór

Jest jeszcze jedna grupa asan o której warto wspomnieć w kontekście używania akcesoriów do jogi. Są to asany regeneracyjne i relaksacyjne.

Coś, czego nie ma w innych metodach jogi a z czym stykamy się już na początku naszej iyengarowej drogi. To ważne, ponieważ każdy czwarty tydzień miesiąca poświęcony jest regeneracji i relaksowi.

Obserwuję na swoich zajęciach, że początkujący nie do końca rozumieją po co mają leżeć przez całą lekcję. Ponadto, często śmiało mówią, przyszli „coś” robić. Z czasem przychodzi zrozumienie, że nasze ciało potrzebuje wyciszenia i odpoczynku. Nie tylko po to by pozbyć się ewentualnego dyskomfortu jaki pojawił się w tygodniach intensywnej praktyki. Przede wszystkim by nasz układ nerwowy zregenerował się odpowiednio. Wszystko to po to, by poradzić sobie z codziennym stresem, lękami i napięciami.

Właśnie wtedy rozkładamy matę do jogi. W związku z tym układamy na niej całe konstrukcje z koców do jogiwałków do jogiklocków do jogi i wchodzimy w pozycję. Następnie otwieramy klatkę piersiową, rozluźniamy rejon brzucha.

Pytając nauczyciela jogi jakie pomoce i akcesoria do jogi mamy wybrać w pozycjach relaksacyjnych z pewnością dostaniemy precyzyjną odpowiedź.

Pamiętajmy, że są to sekwencje na zmęczenie emocjonalne, mentalne oraz fizyczne.

Leżąc i świadomie oddychając docieramy w różne rejony ciała a takie świadome prowadzenie oddechu bardzo uspokaja i wycisza umysł. Dzieje się tak, by jeszcze pełniej odciąć się od zewnętrznych bodźców, możemy używać poduszeczek do zasłonięcia oczu bądź bandaża, który owijamy wokół głowy.

Jakie akcesoria do jogi w praktyce własnej wybrać

Ponadto z czasem coraz bardziej jesteśmy doświadczeni w praktyce. Przede wszystkim dzięki użyciu pomocy do jogi, właśnie wtedy możemy wyodrębnić tylko jedną, konkretną pracę w ciele. Jeszcze bardziej pogłębiając ją – eksperymentować, obserwować, odczuwać.

Dzięki akcesoriom do jogi stale możemy doskonalić swoją praktykę. Wiemy, jak wyrównać asymetrie, poprawiać stabilność i precyzję wykonania asany. Ponadto, możemy wejść w nią głębiej i bardziej świadomie a czasem po prostu dłużej w niej pozostać.

Są sytuacje, że akcesoria do jogi utrudniają wykonanie asany. Bywa też, że mają tylko efekt mentalny – zwiększają świadomość i uważność. Zawsze jednak musi przyjść moment, w którym wykonujemy asanę bez niczego. Wtedy często okazuje się, że „czysta” pozycja nie jest wcale tak trudna i nieosiągalna, jak na początku sądziliśmy. Wszystko to niewątpliwie za sprawą wykonanej wcześniej pracy z pomocami i zrozumieniu istoty asany.

W swojej praktyce własnej bardzo często wykorzystuję „wsparcie”. Uważam, że lepiej powoli odnajdywać prawidłowe ustawienie ciała w asanie niż podążać za spektakularnymi zakresami.

Przede wszystkim inspiracją są dla mnie książki Eyala Shifroniego. To nauczyciel jogi Iyengara Stopnia Senior z Izraela. Jego testy dotyczą właśnie używania pomocy do jogi. Pamiętać jednak musimy, że akcesoria do jogi są tylko wsparciem, mają wskazać nam kierunek pracy. Ich zadaniem jest pomóc zrozumieć sens tej pracy w asanie a nie stanowić nieodłączną część naszej praktyki.

Warto zasugerować się jego książką „Joga z krzesłem„, po to by utwierdzić się – jakie pomoce i akcesoria do jogi wybrać. Niewątpliwie wszystkie niezbędne pomoce do jogi użyte są w jego książce.

Poczytaj o innych matach i akcesoriach do jogi