KOBIETA W PRAKTYCE JOGI
KOBIETA W PRAKTYCE JOGI

Wiele ostatnio czasu poświęciłem zdrowiu kobiet. Zapewne dlatego że na zajęciach jogi stanowią większość stąd częściej słyszę o ich problemach. Z drugiej strony podziwiam je za to że potrafią zwrócić się do mężczyzny ze swoim problemem. Jest to z pewnością trudne. Tym bardziej dziękuję tym wszystkim kobietom za zaufanie. Smutny jest czas w którym kobiety często próbują stawać się męskie i przejmują naszą hardość. Zaczynają stawać się facetami w ciele kobiety i udawać twardzieli. Powoduje to że nie potrafią powiedzieć o swoich problemach innym i pozostają z tym same. Wtedy niestety zgłaszają się do mnie zbyt późno. Niestety, wielokrotnie kobiety zwracają się do mnie gdy ich ciąża jest zagrożona, gdy grozi im operacja biodra czy kręgosłupa. Często ta próba zgrywania w życiu "twardzielki" niesie opłakany skutek. Większość z nich praktykuje jogę, a gdy chodzi o własne zdrowie, asana staje się dopiero ostatnią deską ratunku. Przecież może być inaczej. Geeta Iyengar w dzieciństwie zapadła na zapalenie nerek, choroba prawie stała się śmiertelna. Leczenie nie dawało żadnej poprawy i sytuacja stała się bardzo groźna. Wtedy jej ojciec B.K.S. Iyengar dał jej ultimatum albo zacznie zdrowieć dzięki jodze lub pozostanie przy dotąd stosowanych konwencjonalnych metodach leczenia. W tym roku Geeta Iyengar będzie obchodziła swoje 70 urodziny, pełna energii i pasji. Przekazuje na co dzień jogę doskonałą dla kobiet.

Nawiązując do ostatniego mojego postu, ważny jest kształt ciała. On daje nam informacje co dzieje się wewnątrz. Jeśli jesteś kobietą spójrz na swój dolny brzuch, rejon od łona do pępka. Jego kształ da ci wiele informacji.

Zdrowy kształt to taki w którym stojąc rejon ten będzie prostopadły do połogi. Dotknij swojego brzucha, zdrowy jest przyjemnie miękki i nie boli pod naciskiem. Badając siebie podziel podbrzusze na dwa równe trójkąty, jeden po prawej, drugi po lewej stronie. Dotykaj jednej i drugiej strony. Czy obie są tak samo miękkie ? Jeśli twoje jajniki są zdrowe zapewne pod palcami jednej i drugiej dłoni pojawia się takie samo miękkie odczucia. Dotknij rejonu pośrodku. Czy jest wycofany i uniesiony ? Jeśli tak, twoja macica jest zdrowa. Badanie manualne i wzrokowe nie da nam odpowiedzi co dzieje się głębiej w ciele. Do tego celu służy aparatura specjalistyczna.
Napisałem powyższy tekst ponieważ z doświadczenia wiem, że większość z was jednak znalazła jakiś napięty rejon, przesunięty do przodu i w dół lub twardy. 
 
Dlaczego ?
 
Wyobraź sobie swój brzuch jako naczynie o ścianach miękkich jak balon. We wnętrzu umieszczasz swoje organy, które decydują o zdrowiu i kobiecości. Teraz od góry dorzucasz obciążenie jakim jest twój układ pokarmowy im mniej przestrzegasz zdrowego odżywia tym jest większy i cięższy. Następnie całość ściskasz z taką siłą ile na co dzień doświadczasz stresu, napięć i emocji. Dodatkowo z tyłu naciskasz dużym obszarem jakim jest twój kręgosłup i pchasz wszystko w przód ugniatając jeszcze bardziej. Jeśli nie masz dość to wyobraź sobie jak założona noga na nogę siedząc, finalnie miażdży wszystko wewnątrz tego naczynia. Proste pytanie. Jak w takim środowisku, twój układ rozrodczy może harmonijnie funkcjonować ? Czy łykanie jakichkolwiek preparatów da nam jakąkolwiek zmianę ?

W jodze nie interesuje nas likwidacja negatywnych efektów naszego złego zachowania, ale zmiana wzorców tego postępowania. Ja oczywiście nie mam nic przeciwko zażywaniu różnych preparatów, które naprawdę mogą pomóc. Jeśli musisz niech to jednak będzie tylko dodatek do całej twojej pracy nad sobą.
Jak sobie pomóc ?

Ciało każdego z nas jest inne. Dla jednej kobiety u której narządy są przesunięte za mocno do przodu i w dół, korzyść przyniosą wygięcia w tył i pozycje odwrócone. Poprzednim razem już pisałem, że nie jest ważne co zrobisz tylko jak. Więc asany te muszą być też specjalnie zmodyfikowane pod twoim kątem. Dlatego często na zajęciach gdy wykonujemy wygięcia czy pozycje odwrócone, wielu kobietom polecam by robiły je inaczej niż cała klasa. Używamy wtedy dodatkowych pomocy czy ustawiamy ciało inaczej niż klasycznie. czasami pojawia się bunt. kobiety chcąc pokazać swoja niezależność czy tez chart ducha, wolą niszczyć ciało i robić asanę tak jak reszta klasy. Wasz wybór drogie panie. Czasami brzuch jest bardzo wzdęty i opada w dól. Pomoc niosą asany stojące w których wzmocnisz biodra. Wtedy twoja miednica ustawi się prawidłowo i organy te zaczną się wycofywać. Na zajęciach pomagam również tym kobietom w innych asanach dodatkową pomocą. Czasami trzeba użyć klinów w relaksie dla bioder. Innym razem paska wokół talerzy miednicy. Zauważcie jak na moich lekcjach różnie używacie pomocy i często inaczej robicie asany. Jak koryguję, każdą osobę inaczej. Gdy prawy jajnik, bądź lewy jest nadmiernie twardy w asanach zadziałamy asymetrycznie. Pomagają nam pozycje stojące, wygięcia, relaksy czy pozycje odwrócone. Jedna strona jest dominująca przez co druga cierpi. Trzeba znów pomóc sobie umiejętnie. Liczy się jakość wykonania, a nie beznamiętne mechaniczne robienie. Istnieje też oczywiście cała mnogość kombinacji. Tak bardzo różnimy się od siebie, że żaden problem nie jest taki sam. Podobnie z pracą w asanie, która będzie inna dla każdego z nas.

Jeśli kobieta opamięta się za nim jest za późno i poprosi o pomoc jest wtedy zupełnie inaczej. Dlatego dziękuję m. in. Gabrieli za zaufanie jakim mnie obdarzyła jako nauczyciela. Dzięki temu może dziś cieszyć się z swojego kochanego synka, a że urwis to już nie moja wina :)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl